Illóolajok egészségügyi előnyei

Mik az illóolajok és hogyan működnek?

Az illóolajokat széles körben használják az aromaterápiában, amely az alternatív gyógyászat egyik formája.

Néhány kapcsolódó egészségügyi állítás azonban ellentmondásos.

Ez a cikk elmagyarázza, mit kell tudni az illóolajokról és azok egészségügyi hatásairól.

Mik az illóolajok?

Az illóolajok a növényekből kivont vegyületek.

Az olajok megragadják a növény illatát és aromáját, más néven “esszenciát”.

Az egyedi aromás vegyületek minden illóolajnak megadják a jellegzetes esszenciáját.

Az illóolajokat desztillációval (gőz és / vagy víz alkalmazásával) vagy mechanikai eljárásokkal, például hidegen sajtolással nyerik.

Az aromás vegyszerek kivonása után hordozóolajjal (köményolaj, sárgarépaolaj, jojobaolaj) kombinálva készen áll a használatra kész termék előállítására.

Az olajok készítésének módja fontos, mivel a kémiai eljárásokkal nyert illóolajokat nem tekintik igazi illóolajoknak.

Hogyan működnek az illóolajok?

Az illóolajokat leggyakrabban az aromaterápia gyakorlatában alkalmazzák. Vagy belélegzik, vagy hígítják, majd a bőrre dörzsölik.

Az illóolajokat nem lenyelik.

Az illóolajokban található vegyi anyagok számos módon kölcsönhatásba léphetnek a testeddel.

A bőrre kerülve egyes növényi vegyi anyagok felszívódnak.

Úgy gondolják, hogy bizonyos módszerek javíthatják az abszorpciót, például melegséggel vagy a test különböző területein történő alkalmazással. Ezen a területen azonban kevés a kutatás.

Az illóolajokból származó aromák belélegzése stimulálhatja limbikus rendszerének azon területeit, amely az agy része, amely szerepet játszik az érzelmekben, a viselkedésben, a szaglásban és a hosszú távú memóriában.

Érdekes módon a limbikus rendszer nagymértékben részt vesz a memória kialakításában. Ez részben megmagyarázhatja, hogy az ismert szagok miért válthatják ki az emlékeket vagy az érzelmeket.

A limbikus rendszer szerepet játszik bizonyos öntudatlan fiziológiai funkciók, például a légzés, a pulzus és a vérnyomás szabályozásában is. Vannak, akik azt állítják, hogy az illóolajok ilyen módon fizikai hatással lehetnek a testedre.

Ezt azonban a vizsgálatok még nem erősítették meg.

Népszerű illóolajok

Több mint 90 illóolaj létezik, mindegyiknek megvan a maga egyedi illata és potenciális egészségügyi előnyei.

Itt van egy lista a 10 népszerű illóolajról és a hozzájuk kapcsolódó egészségügyi állításokról:

  • Borsmenta: Az energia fellendítésére és az emésztés elősegítésére szolgál.
  • Levendula: a stressz enyhítésére szolgál.
  • Szantálfa: Az idegek megnyugtatására és az összpontosításra szolgál.
  • Bergamott: A stressz csökkentésére és a bőrbetegségek, például az ekcéma javítására szolgál.
  • Rózsa: A hangulat javítására és a szorongás csökkentésére szolgál.
  • Kamilla: a hangulat és a pihenés javítására szolgál.
  • Ylang-Ylang: Fejfájás, hányinger és bőrbetegségek esetén alkalmazzák.
  • Teafa: a fertőzések leküzdésére és az immunitás fokozására használják.
  • Jázmin: depresszió, szülés és libidó kezelésére szolgál.
  • Citrom: Az emésztés, a hangulat, a fejfájás és még sok más elősegítésére szolgál.
  • Ánizs: Szélható, reumaellenes, epilepszia ellenes.

Illóolajok egészségügyi előnyei

Széles körű használatuk ellenére kevés tudni az illóolajok hatékonyságáról az egészségügyi problémák kezelésében.

Íme néhány olyan általános egészségügyi probléma bizonyítéka, amelyek kezelésére az illóolajokat és az aromaterápiát alkalmazták.

Stressz, szorongás és depresszió

Becslések szerint a stresszt és szorongást átélő emberek 43% -a valamilyen alternatív terápiát alkalmaz állapotának elősegítésére.

Ami az aromaterápiát illeti, a kezdeti tanulmányok nagyon pozitívak voltak. Sokan bebizonyították, hogy egyes illóolajok illata kiegészítõ terápiaként szolgálhat a szorongás és a stressz kezelésére.

A vegyületek szaga miatt azonban nehéz elvakult vizsgálatokat végezni és kizárni az elfogultságot. Emiatt az illóolajok stressz- és szorongásoldó hatásainak számos áttekintése nem volt meggyőző.

Érdekes, hogy az illóolajok használata masszázs során segíthet a stressz enyhítésében, bár a hatások csak a masszázs alatt maradhatnak fenn.

A több mint 201 tanulmány nemrégiben készült áttekintése szerint csak 10 volt elég robusztus az elemzéshez. Azt is megállapította, hogy az aromaterápia hatástalan a szorongás kezelésében.

Fejfájás és migrén

Az 1990-es években két kicsi tanulmány azt találta, hogy a borsmentaolaj és az etanol keverékének felpattintása a résztvevők homlokára és halántékára enyhítette a fejfájást.

A legújabb tanulmányok pozitív fejfájási hatásokat is találtak, amikor a borsmenta és a levendulaolajat a bőrre kenik.

Azt is felvetették, hogy a kamilla és a szezámolaj keverékének a templomokra való alkalmazása hatékonyan kezelheti a fejfájást és a migrént. Ez egy hagyományos perzsa fejfájás elleni gyógyszer.

Ehhez azonban magasabb színvonalú tanulmányokra van szükség.

Alvás és álmatlanság

A levendulaolaj illatáról kimutatták, hogy pozitív hatással van az alvás minőségére a szülés utáni nőknél és a szívbetegségben szenvedő betegeknél.

Egy áttekintés 15 vizsgálatot végzett az illóolajokkal és az alvással kapcsolatban. A vizsgálatok többsége kimutatta, hogy az olajok (főleg a levendula) illata pozitív hatással volt az alvási szokásokra.

A gyulladás csökkentése

Azt javasolták, hogy az illóolajok segíthetnek a gyulladásos állapotok leküzdésében. Néhány kémcsőben végzett vizsgálat azt mutatja, hogy gyulladáscsökkentő hatásuk van.

Egy egérvizsgálat szerint a kakukkfű és az oregánó illóolajok kombinációjának elősegítése elősegítette a vastagbélgyulladás remisszióját. Két kömény- és rozmaringolajjal végzett patkányvizsgálat hasonló eredményeket talált.

Azonban nagyon kevés emberi tanulmány vizsgálta ezeknek az olajoknak a gyulladásos betegségekre gyakorolt ​​hatását. Hatékonyságuk és biztonságosságuk nem ismert.

Antibiotikumok és antimikrobiális szerek
Az antibiotikumokkal szemben rezisztens baktériumok térnyerése felkeltette az érdeklődést más olyan vegyületek megtalálása iránt, amelyek képesek leküzdeni a bakteriális fertőzéseket.

Az illóolajokat, mint például a borsmenta és a teafaolajat, kémcsövekben alaposan megvizsgálták antimikrobiális hatásuk szempontjából. Valójában pozitív eredményeket mutattak.

Bár a kémcső vizsgálat eredményei érdekesek, nem feltétlenül tükrözik a testében zajló eseményeket. Nem bizonyítják, hogy bármelyik illóolaj képes hatékonyan kezelni az emberek bakteriális fertőzéseit.

Narancsbőr ellen

A grapefruit illóolaját, amelyet a tápanyagokban gazdag grapefruit héjából vonnak ki, évszázadok óta használják a súlygyarapodás elleni küzdelem és az étvágy csökkentése érdekében (különösen az édességek esetében).

Ami a narancsbőr természetes gyógymódjait illeti, a megfelelő ajánlólistákon mindig magas szinten találja a grapefruit illóolajat. Például egy 2010-es kutatási tanulmány kimutatta, hogy az olaj jelentősen csökkentheti a zsír és a zsírszövet képződését – az orvostudományban ezt a folyamatot “adipogenezisnek” nevezik.

Ettől a hatástól eltekintve a grapefruitolaj egyébként remek természetes hangulatjavító is.

A citromfű illóolaj citrusszerű aromájával nemcsak taszíthatja a rovarokat, csökkentheti a stresszt és ellazíthatja az izmokat, hanem vérkeringést fokozó tulajdonságai révén javíthatja a cellulit megjelenését is.

Mint a cellulitisz összes itt felsorolt ​​illóolaja, a citromfűolajat keverheti egy hordozóolajjal és külsőleg is használhatja. Ha abszolút tiszta, jó minőségű olajat használ, mint amilyen a dōTERRA-ból származik, akkor azt belsőleg is felhasználhatja, ha például egy-két cseppet hozzáad egy turmixhoz.

Aranyér ellen

Általában azt észleli, hogy aranyér problémája van, amikor a bélmozgások során enyhe vérzést észlel a bélből. A végbélnyílás körüli bőr viszketni és égni kezd.
Azt azonban csak az orvos tudja diagnosztizálni, vajon aranyértől szenved-e, vagy a tüneteknek más oka van! Ha ezek nem haladtak túl messzire, házi gyógymódjaink még mindig nagyon jól segíthetnek.

Szeretném megismertetni ugyanolyan hasznos ápolóolaj keverékemmel, amely bőrápoló, viszketést enyhítő és fájdalomcsillapító, és amelyet a végbél területére kell felvinni, amilyen gyakran csak szükséges (ez a keverék azonban nem helyettesítheti a látogatást) az orvosnak, de általában kellemesebb, mint néhány olyan gyógyszer, amelyet aztán fel lehetne írni …):

  • 20 ml mandulaolaj
  • 10 ml jojobaolaj
  • 2 csepp levendula finom ( Lavandula angustifolia )
  • 3 csepp ciprus ( Cupressus sempervirens )
  • 2 csepp rózsa muskátli ( Pelargonium graveolens )
  • 2 csepp mirtusz ( Myrtus communis )
  • 2 csepp pacsuli ( Pogostemon patchouli )

Szemölcsökre

Házi illóolaj keverék szemölcsök ellen
A szemölcsök kellemetlenséget okozhatnak. Tehát van néhány olajunk, amely segít megszabadulni azoktól a kis bosszantó dolgoktól.

  • Oregano
  • Citrom
  • Tea fa
  • Kakukkfű
  • Levendula
  • Fahéj
  • Szegfűszeg

Az olajokat saját maga hígíthatja egy kis hengerben, és naponta 2-3 alkalommal kenje be az érintett területet!

Körömgomba ellen

Az illóolajok különösen népszerűek a körömgomba otthoni gyógymódjai. Ezek egy része antimikrobiális tulajdonságú anyagokat tartalmaz – így küzdenek a gombákkal, amelyek fertőzéseket okozhatnak. Elméletileg valóban segíthetnének a körömgomba ellen.

Az alkalmazás egyik nehézsége az, hogy az anyagok nem tudnak elég mélyen behatolni a körömlemezbe a gomba elleni megfelelő küzdelemhez. Ezenkívül a hatóanyagok koncentrációja általában túl alacsony ahhoz, hogy tartós hatást érjen el.

A tudományos vizsgálatok során az egyes komponenseket ezért izolálták és koncentrálták, és más hatóanyagokkal kombinálták. Pozitív eredményeket értek el a következő olajokkal:

  • Levendula olaj
  • Teafa olaj
  • Fahéj olaj

A hatás ismét korlátozott, mivel az egyes olajok csak bizonyos körömgomba-kórokozók ellen hatnak. A szelekció előtt ismerni kell, hogy milyen típusú kórokozóról van szó. A különböző olajok keveréke ésszerűnek tűnik, de még nagyobb irritációhoz vezethet, mint az egyes olajok.

Egyéb felhasználások

Az illóolajok az aromaterápián kívül számos felhasználási lehetőséggel bírnak.

Sokan használják otthonuk illatosítására vagy olyan dolgok felfrissítésére, mint a mosoda.

Természetes illatként használják házi kozmetikumokban és kiváló minőségű természetes termékekben is.

Azt is felvetették, hogy az illóolajok biztonságos és környezetbarát alternatívát jelenthetnek a mesterséges szúnyogriasztókhoz, mint például a DEET.

Hatékonyságuk eredményei azonban vegyesek voltak.

Tanulmányok kimutatták, hogy egyes olajok, mint például a citronella, körülbelül 2 órán keresztül képesek hatékonyan taszítani bizonyos típusú szúnyogokat. A védelmi idő akár 3 óráig is meghosszabbítható, ha vanillinnel kombinálva alkalmazzák.

Ennek ellenére egyetlen olaj sem volt olyan hatékony, mint a DEET, hogy hosszú ideig megakadályozza a szúnyogok minden típusának harapását.

Az illóolajok tulajdonságai arra is utalnak, hogy némelyiket ipari felhasználással meg lehet hosszabbítani az élelmiszerek eltarthatósági idejét.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő illóolajokat

Sok vállalat azt állítja, hogy olajuk “tiszta” vagy “gyógyhatású”. Ezek a kifejezések azonban nincsenek általánosan definiálva, ezért kevéssé súlyoznak.

Mivel ez nem szabályozott iparág, az illóolajok minősége és összetétele nagymértékben változhat.

Vegye figyelembe a következő tippeket, hogy csak kiváló minőségű olajokat használjon:

  • Tisztaság: Keressen olyan olajat, amely csak aromás növényi anyagokat tartalmaz, adalékanyagok és szintetikus olajok nélkül. A tiszta olajok általában a növény botanikai nevét (pl. Lavandula officinalis) tartalmazzák, és nem tartalmaznak olyan kifejezéseket, mint “esszenciális levendulaolaj”.
  • Minőség: Az igazi illóolajok azok, amelyeket a legkevésbé megváltoztatott az extrakciós folyamat. Válasszon vegyszermentes illóolajat, amelyet desztillációval vagy mechanikus hideg sajtolással nyernek.
  • Hírnév: Vásároljon olyan márkát, amely jó minőségű termékek előállításával rendelkezik.

Biztonsági és mellékhatások

Az, hogy valami természetes, még nem jelenti azt, hogy biztonságos.

A növények és növényi termékek sok bioaktív vegyületet tartalmaznak, amelyek bizonyos esetekben károsak lehetnek az egészségre. Az illóolajok nem különböznek egymástól.

Belégzéskor vagy a bőrön való használatra szánt alapolajjal kombinálva azonban az illóolajok többségét biztonságosnak tekintik.

Ennek ellenére okozhatnak néhány mellékhatást:

  • Kiütések.
  • Asztmás rohamok.
  • Fejfájás.
  • Allergiás reakció.

Míg a leggyakoribb mellékhatás a kiütés, az illóolajok komolyabb reakciókat okozhatnak, és halálhoz kapcsolódnak.

A mellékhatásokhoz leggyakrabban társított olajok a levendula, a borsmenta, a teafa és az ilang-ilang.

A fenolos olajok, például a fahéj, bőrirritációt okozhatnak, ezért nem szabad a bőrön használni anélkül, hogy először egy alapolajjal kombinálnák őket.

Az illóolajok fogyasztása nem ajánlott, mert potenciálisan károsak lehetnek, és bizonyos dózisokban végzetesek.

Nagyon kevés tanulmány vizsgálta ezen olajok biztonságosságát terhes vagy szoptató nők számára, akiknek általában javasoljuk, hogy kerüljék ezeket.

Következtetés

Az illóolajokat általában biztonságosnak tartják a belégzéshez vagy a bőrre történő alkalmazáshoz, ha egy alapolajjal kombinálják őket. Nem szabad enni.

Számos egészségre vonatkozó állításra vonatkozóan azonban nincsenek bizonyítékok, és hatékonyságukat gyakran eltúlozzák.

Kisebb egészségügyi problémák esetén az illóolajok kiegészítő terápiaként való használata valószínűleg rendben van.

De ha súlyos egészségi állapota van, vagy gyógyszereket szed, akkor beszélje meg orvosukkal ezek alkalmazását.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció